Toluene CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥99.9%
Riedel-de Haen
-Wet Chemistry
-Top Runners
-Chemicals
-High Purity Solvents
Toluene, CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥99.9%, Container Type: GLASS BOTTLE
From £32.65 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 32287 |
|---|---|
| CAS Number | 142-82-5 |
| MDL Number | MFCD00009544 |
| Empirical Formula | C7H16 |
| Molecular Weight | 100.2 g/mol |
| Synonyms | n-Heptane, Heptanes |
| HS Code | 29011000 |
| Country of Origin | KR |
| Brand | Riedel-de Haen |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 33% | £238.62 | £39.77 |
| 12+ | 35% | £231.50 | £38.58 |
| 36+ | 37% | £224.37 | £37.40 |
| 72+ | 45% | £195.88 | £32.65 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 142-82-5 |
| Empirical Formula | C7H16 |
| Boiling Point | 98.2 - 98.4 °C |
| Product Density | 0.69 g/cm3 |
| Flash Point | -4 °C |
| Synonyms | n-Heptane, Heptanes |
| Property | Value |
|---|
Heptane
Puriss. p.a., Reag. Ph. Eur., ≥99% n-heptane basis (GC)
Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEEL CAN
Danger
GHS02+GHS08+GHS07
H336+H315+H304+H225
P210+P233+P240+P241+P242+P243+P261+P264+P271+P280
n-Heptane, Heptanes
C7H16
Xylenes, ACS Reagent, ≥98.5% xylenes + ethylbenzene basis (ethylbenzene <=25%), Container Type: GLASS BOTTLE
ORIGINAL NAME: Urea meets analytical specification of Ph. Eur., BP, USP, 99.0-100.5%, 99.0-101.0% (calc. on dry substance), /ORIGINAL NAME., Urea, meets analytical specification of Ph. Eur., BP, USP, 99.0-100.5%, 99.0-101.0% (calc. on dry substance), Container Type: POLY BOTTLE
ORIGINAL NAME: Benzoic acid meets analytical specification of Ph. Eur., BP, USP, FCC, E210, 99.5-100.5% (alkalimetric), /ORIGINAL NAME., Benzoic acid, meets analytical specification of Ph. Eur., BP, USP, FCC, E210, 99.5-100.5% (alkalimetric), Container Type: POLY BOTTLE
ORIGINAL NAME: 4-(2-Pyridylazo)resorcinol for the spectrophotometric det. of Hg, indicator for complexometric titration, ≥95.0%, /ORIGINAL NAME., 4-(2-Pyridylazo)resorcinol, for the spectrophotometric det. of Hg, indicator for complexometric titration, ≥95.0%, Container Type: GLASS BOTTLE
Potassium sodium tartrate tetrahydrate, 99.0-101.0% (calc. on H2O free substance), Container Type: POLY BOTTLE
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required