-
-
-
H2O4S
Sulfuric acid concentrate for 10L standard solution, 0.5 M H2SO4 (1.0N)
From £ per (ex VAT)1
| Product Code | 32044 |
|---|---|
| CAS Number | 7664-93-9 |
| MDL Number | MFCD00064589 |
| Empirical Formula | H2O4S |
| Molecular Weight | 98.08 g/mol |
| Synonyms | Sulfuric acid solution |
| Brand | Fluka |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| CAS Number | 7664-93-9 |
| Empirical Formula | H2O4S |
| Boiling Point | > 100 °C |
| Product Density | 1.180 g/cm3 |
| Synonyms | Sulfuric acid solution |
Safety Information
| Property | Value |
|---|
Description
Sulfuric acid concentrate
for 10L standard solution, 0.5 M H2SO4 (1.0N)
Container Type: PLASTIC BOTTLE
Danger
GHS05
H290+H314
P234+P264+P280
Sulfuric acid solution
H2O4S
Obsolete