-
-
-
C6H5Cl
Chlorobenzene ACS Reagent, ≥99.5%
From £104.88 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 319996 |
|---|---|
| CAS Number | 108-90-7 |
| MDL Number | MFCD00000530 |
| Empirical Formula | C6H5Cl |
| Molecular Weight | 112.56 g/mol |
| Brand | Riedel-de Haen |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 108-90-7 |
| Empirical Formula | C6H5Cl |
| Boiling Point | 130 - 132 °C |
| Product Density | 1.107 - 1.109 g/cm3 |
| Flash Point | 28 °C |
Safety Information
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.50 % |
Description
Chlorobenzene
ACS Reagent, ≥99.5%
Container Type: GLASS BOTTLE
Warning
GHS07+GHS02
H226+H315+H332
P280+P271+P264+P261+P243+P242+P241+P240+P233+P210
C6H5Cl
Obsolete