Toluene CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥99.9%
Riedel-de Haen
-Wet Chemistry
-Top Runners
-Chemicals
-High Purity Solvents
Toluene, CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥99.9%, Container Type: GLASS BOTTLE
From £22.25 per Kilogram (ex VAT)1
| Product Code | 31270 |
|---|---|
| CAS Number | 7778-80-5 |
| MDL Number | MFCD00011388 |
| Empirical Formula | K2O4S |
| Molecular Weight | 174.26 g/mol |
| HS Code | 31043000 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Fluka |
| Qty | Discount | Price | Price per Kilogram |
|---|---|---|---|
| 4+ | 38% | £137.96 | £27.59 |
| 12+ | 40% | £133.51 | £26.70 |
| 36+ | 42% | £129.06 | £25.81 |
| 72+ | 50% | £111.26 | £22.25 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| CAS Number | 7778-80-5 |
| Empirical Formula | K2O4S |
| Boiling Point | 1,698 °C |
| Product Density | 2.66 g/cm3 |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.0 % |
Potassium sulfate
Puriss. p.a., ACS Reagent, Reag. ISO, ≥99%
Container Type: PLASTIC BOTTLE
K2O4S
ORIGINAL NAME: Tetrahydrofuran Anhydrous, septum-sealed, for applications requiring low water content, stabilized with BHT <0.0025% H2O, /ORIGINAL NAME., Tetrahydrofuran, Anhydrous, septum-sealed, for applications requiring low water content, stabilized with BHT <0.0025% H2O, Container Type: SEPTUM SEALED BOTTLE
Benzene, Puriss. p.a., Reag. Ph. Eur., ≥99.7%, Container Type: GLASS BOTTLE
ORIGINAL NAME: HYDRANAL™ - Composite 1 Titrating agent for volumetric one-component Karl Fischer titration (methanol free), /ORIGINAL NAME., HYDRANAL™ - Composite 1, Titrating agent for volumetric one-component Karl Fischer titration (methanol free), Container Type: GLASS BOTTLE
ORIGINAL NAME: HYDRANAL™ - Moisture Test Kit Test kit for the visual water determination according to Karl Fischer without titrator, /ORIGINAL NAME., HYDRANAL™ - Moisture Test Kit, Test kit for the visual water determination according to Karl Fischer without titrator, Container Type: KIT
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required