tert-Butyl Methyl Ether Assay ≥99% (GC)
Honeywell
-Chemicals
-Performance Grade Solvents
tert-Butyl Methyl Ether, Assay ≥99% (GC), Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEELDRUM
From £4.55 per Kilogram (ex VAT)1
| Product Code | 27227 |
|---|---|
| CAS Number | 141-78-6 |
| MDL Number | MFCD00009171 |
| Empirical Formula | C4H8O2 |
| Molecular Weight | 88.11 g/mol |
| Synonyms | EtOAc |
| HS Code | 29153100 |
| Country of Origin | MX |
| Brand | Riedel-de Haen |
| Qty | Discount | Price | Price per Kilogram |
|---|---|---|---|
| 4+ | 33% | £997.60 | £5.54 |
| 12+ | 35% | £967.82 | £5.38 |
| 36+ | 37% | £938.04 | £5.21 |
| 72+ | 45% | £818.93 | £4.55 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 141-78-6 |
| Empirical Formula | C4H8O2 |
| Boiling Point | 77 °C |
| Product Density | 0.901 g/cm3 |
| Flash Point | -4 °C |
| Synonyms | EtOAc |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.5 % |
Ethyl acetate
Puriss., meets analytical specification of BP, NF, Ph. Eur., ≥99.5% (GC)
Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEEL CAN
Danger
GHS07+GHS02
H336+H319+H225
P210+P233+P240+P241+P242+P243+P261+P264+P271+P280
EtOAc
C4H8O2
ORIGINAL NAME: Ethanol (Untaxed) Puriss., meets analytical specification of BP, Ph. Eur., 96% (v/v), for license holders only, /ORIGINAL NAME., Ethanol (Untaxed), Puriss., meets analytical specification of BP, Ph. Eur., 96% (v/v), for license holders only, Container Type: GLASS BOTTLE
ORIGINAL NAME: Potassium antimonyl tartrate trihydrate puriss., meets analytical specification of USP, 99.0-103.0%, powder /ORIGINAL NAME. Potassium antimonyl tartrate trihydrate puriss., meets analytical specification of USP, 99.0-103.0%, powder Container Type: POLY BOTTLE Packaging Size: 6X1KG
Benzyl alcohol, Puriss., meets analytical specification of BP, Ph. Eur., NF, 99-100.5% (GC), Container Type: GLASS BOTTLE
Chloroform, Puriss. p.a., Reag. ISO, Reag. Ph. Eur., 99.0-99.4% (GC), Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEEL CAN
Glycine, puriss. p.a., Reag. Ph. Eur., buffer substance, 99.7-101% (calc. to the dried substance), Container Type: FIBERBOARD BOX
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required