Petroleum ether Puriss., low boiling point hydrogen treated naphtha, meets analytical specification
From £16.78 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 24587 |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00081849 |
| Synonyms | Petroleum benzin |
| HS Code | 27101225 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Riedel-de Haen |
Tiered Pricing - 24587-25L
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 33% | £511.02 | £20.44 |
| 12+ | 35% | £495.77 | £19.83 |
| 36+ | 37% | £480.51 | £19.22 |
| 72+ | 45% | £419.50 | £16.78 |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| Boiling Point | 40 - 60 °C |
| Product Density | 0.65 g/cm3 |
| Flash Point | -30 °C |
| Synonyms | Petroleum benzin |
Safety Information
| Property | Value |
|---|
Description
ORIGINAL NAME: Petroleum ether Puriss., low boiling point hydrogen treated naphtha, meets analytical specification of DAB, bpmin. 75% 40-60 °C (min. 75%)
/ORIGINAL NAME.
Petroleum ether
Puriss., low boiling point hydrogen treated naphtha, meets analytical specification of DAB, bpmin. 75% 40-60 °C (min. 75%)
Container Type: GLASS BOTTLE
Petroleum benzin
Obsolete
Data Sheets
Recently Viewed
Aluminum chloride Anhydrous, sublimed, ≥98%
Fluka
-Wet Chemistry
-Chemicals
-Essential Salts
Aluminum chloride, Anhydrous, sublimed, ≥98%, Container Type: FIBERBOARD BOX