-
-
-
CHCl3
Chloroform Technical, amylene stabilized, ≥99% (GC)
From £ per (ex VAT)1
| Product Code | 24263 |
|---|---|
| CAS Number | 67-66-3 |
| MDL Number | MFCD00000826 |
| Empirical Formula | CHCl3 |
| Molecular Weight | 119.38 g/mol |
| Synonyms | Methylidyne trichloride; Trichloromethane |
| HS Code | 29031300 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Honeywell |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| CAS Number | 67-66-3 |
| Empirical Formula | CHCl3 |
| Boiling Point | 61 °C |
| Product Density | 1.485 g/cm3 |
| Synonyms | Methylidyne trichloride; Trichloromethane |
Safety Information
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99 % |
Description
Chloroform
Technical, amylene stabilized, ≥99% (GC)
Container Type: METAL DRUM
Danger
GHS07+GHS08
H372+H361+H302+H332+H315+H319+H336+H351
P201+P202+P260+P264+P270+P271+P280
Methylidyne trichloride; Trichloromethane
CHCl3